10/19/2018 - جمعه 27 مهر 1397
10/19/2018 - جمعه 27 مهر 1397

دعوت نامه ها و اطلاعیه ها

اولين نشست تخصصي بازرسي هوشمند مجازي + گزارش تصویری 1395/2/28
ایجاد شده توسط : Admin5ir625 در 31/05/2016 11:53:17 ق.ظ

همزمان با روز جهاني ارتباطات و روابط عمومي اولين نشست تخصصي بازرسي هوشمند مجازي با حضور رئيس ، جانشين، معاونين ، مديران ، کارکنان سازمان بازرسي ، برخي مديران ارشد شهرداري تهران و جمعي از مديران بازرسي کلانشهر هاي کشور در تالار ايوان شمس برگزار شد.  به گزارش روابط عمومي سازمان بازرسي؛ در ابتداي اين نشست متن پيام جناب آقاي دکتر قاليباف شهردار محترم تهران در خصوص بازرسي مجازي به شرح ذيل قرائت شد:
بسمه تعالي
آقايان، خانم ها، استادان و مدعوين گرانقدر
سلام عليکم
ارائه خدمات بهينه به شهروندان کلانشهرهايي مانند تهران پيش نيازها و ضرورياتي دارد که از جمله مهمترين آنها هوشمند سازي و استفاده از تکنولوژي هاي ديجيتال درجهت حذف موانع و کاستن از زمان ارائه خدمات و تسهيل دسترسي و ايجاد شفافيت درهنگام بررسي است.
با پيشرفت هرروزه دانش و فناوري در اين حوزه ،کارها هرروز آسان تر و فواصل فيزيکي هرروز کم اهميت تر و تحقق شهر هوشمند هرروز ممکن تر مي شود.
در چنين شرايطي، حفظ و ارتقاي سلامت اداري مستلزم توجه به اين بستر و شيوه هاي فناورانه و حداکثر بهره برداري از قابليت هاي آن است.
برگزاري نشست هاي تخصصي و بهره مندي از نظرات متخصصان و صاحبان تجربه در حوزه هاي بازرسي، هوشمند سازي و فضاي مجازي مي تواند راه گشاي اين بهره برداري بهينه و زمينه ساز حضور مقتدرانه سازمان بازرسي در فضاي مجازي کاستن از امکان و وقوع تخلف و تحقق سلامت اداري باشد.
اميدوارم نتايج اين نشست و ساير فعاليت هاي مرتبط با سازمان بازرسي در حوزه هوشمند سازي بتواند پيشگامي اين سازمان را در مبارزه با تخلفات و ارائه خدمات نظارتي ارتقا دهد.
از شما برگزارکنندگان، دست اندرکاران و شرکت کنندگان در اين نشست تخصصي سپاس گذاري ميکنم و توفيق روز افزونتان را از درگاه خداوند منان خواهانم.
محمد باقر قاليباف
شهردار تهران


استفاده از سيستم بازرسي هوشمند مجازي براي سازمان بازرسي يک تکليف است
بر پايه اين گزارش حسين رحمت جانشين سازمان بازرسي در اين نشست گفت: در دنيايي که سرعت تکنولوژي، علم و ورود به فضاهاي الکترونيکي و مجازي روز به روز در حال پيشرفت مي باشد، استفاده از سيستم بازرسي هوشمند مجازي نيز براي ما يک انتخاب نبوده بلکه اجبار و تکليف است.

وي افزود: استفاده از سسيستم هاي نرم افزاري و سخت افزاري شهرداري تهران جهت استفاده مطلوب و همچنين بازرسي از محتواي داده هاي توليد شده در فرايندهاي خدماتي، در راستاي پيشگيري و مبارزه با فساد اداري شيوه جديدي است که در سال 93 به دستور رياست محترم سازمان در برنامه هاي کار سازمان بازرسي شهرداري تهران قرار گرفت.

وي ادامه داد : وظيفه ي بازرسي اين است که کنترل و نظارت نمايد تا ميان آن چيزي که اجرا مي شود با آن چيزي که بايد اجرا گردد مطابقت ايجاد شود ، اين بازرسي علاوه بر اينکه ايستايي در کار اجرايي ايجاد نميکند بلکه تسهيل کننده ي امور نيز مي باشد.

جانشين سازمان بازرسي با تاکيد بر اينکه بايد ابتدا بستر فضاي الکترونيکي و فضاي مجازي را در معاونت هايي که قرار است نسبت به آنها کار نظارتي انجام دهيم ايجاد گردد اظهار داشت: لازم است در اين زمينه ما خودمان را براي اين کار آماده کنيم ؛ مطابق تدابير شهردار محترم تهران هر برنامه اي در شهرداري تهران بايد يک پيوست اجتماعي داشته باشد، هر نرم افزاري که در شهرداري طراحي مي شود نيز بايد پيوست نظارتي و بازرسي داشته باشد و اولين قدم در رسيدن به اين مهم اين است که خود بازرسين با فضاي الکترونيک و فناوري هاي نوين آشنا باشند.

وي با اشاره به استفاده ازنرم افزارهاي بازرسي و نظارتي افزود : نياز سنجي آيتم ها ، تلفيق و تحليل اطلاعات و انطباق با فرايند هاي موجود و بازرسي را از ضروريات توليد نرم افزارهاي نظارتي دانست.

رحمت ادامه داد : تهيه ي چک ليست هاي بازرسي يکي ديگر از مواردي است که بايد به آن توجه کرد و ما در کار بازرسي و نظارتي به سمت استانداردسازي فعاليت ها رفته ايم، چون معتقديم که وقتي سازمان بازرسي کاري انجام مي دهد اثرگزاري نظرات شخصي بازرسين به حداقل برسد.

ايشان با اشاره به تجهيز بازرسي به هوشمند کردن و آلارم هاي سيستمي خاطر نشان کرد: بايد در اين زمينه نقاطي که نياز است با آلارم دادن هاي سيستمي به بازرسان تعريف و مشخص نماييم تا بتوان تخلفات را در تمامي سطوح شناسايي و رسيدگي کرد.

احقاق بازرسي هوشمند مجازي مستلزم وجود ساختار اجرايي الکترونيکي است
قائمي مدير عامل سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري تهران در اين نشست گفت : با ورود تکنولوژي جديد به زندگي روزمره ، فرهنگ آن نيز بدنبال آن مي آيد و اين امر تا حدي در زندگي ما تاثير گذاشته است که يا بايد به صورت شبکه اي کار کنيم يا اصلاً کار نکنيم.

قائمي ضمن تشکر از مديران ارشد سازمان بازرسي به جهت اعتقاد و برنامه ريزي در الکترونيکي کردن کار بازرسي و نظارتي در شهرداري تهران گفت: از اولويت هاي سازمان فناوري در سال 95 بستر سازي يکپارچه جهت جلوگيري از تخلفات احتمالي بوده و اين مجموعه با تمام پتانسيل و امکانات در خدمت کليه حوزه هاي شهرداري و من جمله سازمان بازرسي شهرداري تهران خواهد بود.

وي افزود: بازرسي هوشمند مجازي زماني محقق مي شود که مجموعه و يا سازماني که مورد ارزيابي قرار مي گيرد قبلاً الکترونيکي شده باشد و زير ساخت ها و فرآيندهاي اجرايي و نظارتي در آن تعريف شده باشد.

مدير عامل سازمان فناوري اطلاعات ضمن تشريح فعاليت هاي اجرايي حوزه هاي مختلف شهرداري تهران گفت: بيشترين موفقيت ما در فراهم کردن دامنه نيازمنديهاي ماموريت هاي شهرداري به زير ساخت هاي فناوري اطلاعات در حوزه شهرسازي ، مديريت و هوشمند سازي بدنه شهرداري است.

قائمي در پايان با اشاره به تدابير و تاکيدات شهردار محترم تهران در سيستمي کردن فرآيندهاي مالي در شهرداري تهران در راستاي جلوگيري از فساد مالي و ارتقاء سلامت اداري از مجموعه مديران سازمان بازرسي خواست تا مطابق گذشته تعامل و همکاريهاي لازم را داشته باشند تا با سرعت بيشتر به اين مهم دست يابيم.

بنا بر اين گزارش، دکتر علي اکبر جلالي پدر فناوري اطلاعات ايران نيز در اين نشست به تشريح راهکارهايي در جهت بستر سازي مناسب در هوشمند سازي و استفاده از فناوري هاي نوين الکترونيکي در سازمان بازرسي شهرداري تهران پرداخت.

دکتر جلالي سامانه هاي 137 و 1888 سازمان بازرسي را از نمونه هاي خوب و مثبت در بکارگيري علم و فناوري بر شمرد و اظهار داشت: مديران و کارشناسان اين سامانه ها بايد تلاش نمايند تا با به کارگيري فنون ارتباطي روز دنيا کيفي سازي پيام ها را در اولويت کاري خود قرار دهند.

وي با اشاره به منويات مقام معظم رهبري (مد ظله) در به کارگيري علم و فناوري افزود: در حالي که بيش از 80 درصد از علوم جهان امروز به فناوري اطلاعات وابسته مي باشد، ما نيز بايد با به کارگيري اين راهبرد، با آموزش فضاهاي مجازي و الکترونيکي به افراد در تمامي سطوح ، از اين ظرفيت استفاده کرده و به سمت سيستمي کردن کارها پيش برويم.

گفتني است دکتر جلالي از اساتيد برجسته و فوق دکتراي برق در رشته کنترل و متخصص فناوري اطلاعات و ارتباطات از دانشگاه ويريجينياي غربي آمريکا مي باشد که نظريه موج چهارم ، عصر مجازي را براي نخستين بار در دنيا مطرح نموده و اولين کارشناس فناروي اطلاعات در کشور مي باشد.

بر پايه اين گزارش، باستاني مدير آموزش و دبير کميته بازرسي هوشمند مجازي ضمن تقدير و تشکر از عوامل اجرايي در برگزاري اين نشست و حضور فعال مدعوين ، در خصوص اقدامات صورت گرفته در زمينه بازرسي مجازي گفت: استفاده از ظرفيت‏هاي فناوري اطلاعات و ارتباطات، براي توسعه سرويس‏هاي نظارت الكترونيكي، در چارچوب برنامه هوشمندسازي و نيل به شهر و شهرداري الكترونيك، جزو اولويت‏هاي اصلي مديريت شهري قرار دارد.

وي افزود: در اين زمينه سازمان بازرسي شهرداري تهران، برنامه مشخص و مدوني را دردست اجرا دارد كه در وهله اول، از طريق بهينه‏سازي، اصلاح و هوشمندسازي سامانه‏ها و نرم‏افزارهاي موجود، امكان وقوع تخلف را به شكل مستمر كاهش بدهد و از آن پيشگيري نمايد و در وهله دوم، با پايش نظام يافته سامانه‏هاي الكترونيكي، از جمله 110 نرم افزار موجود در شهرداري تهران که خدمات الكترونيكي به شهروندان ارائه مي کنند، توسط بازرسان مستقر در مناطق، سازمان‏ها و شركت‏ها، هدف بزرگ استقرار بازرسي هوشمند مجازي در كليه سطوح را محقق بکند.

باستاني ضمن تبيين  شيوه جديد بازرسي  با استفاده از فناوري هاي نوين و هوش مصنوعي  گفت: براي تحقق نظارت، کنترل و بازرسي ديجيتال در شهرداري تهران، کميته بازرسي مجازي در آذرماه 1393 به دستور رياست محترم سازمان بازرسي آغاز به کار کرده که با همکاري معاونين محترم سازمان، اقدامات اوليه براي نهادينه سازي بازرسي مجازي صورت پذيرفت . اين امر مهم، به عنوان محور فعاليت هاي سازمان بازرسي در سال 1395تعيين گرديده و امروز ما شاهد برپايي اين نشست تخصصي براي همگرايي و هم افزايي بيشتر جهت نيل به اهداف سازمان هستيم.

گفتني است در اين نشست عطايي مديرکل خدمات شهري شهرداري تهران ، وزيري مديرعامل شرکت کنترل ترافيک شهرداري تهران ، نشاط مديرآموزش شهرداري تهران ، مديران بازرسي شهرهاي زاهدان، قم ، کرمان ، کرمانشاه ، اهواز ، شيراز و کرج همچنين و مديران سازمان فناوري اطلاعات و ارتباطات شهرداري تهران حضور داشتند.

در پايان اين نشست از بازنشستگان سازمان بازرسي ، خانم ها نادره سلطاني و فاطمه غريب از حوزه معاونت هماهنگي و امور مناطق، آقايان غلامحسين تقويان فر ، محمد ميرزاخاني از حوزه معاونت هماهنگي و امور مناطق ، آقاي مهدي شهنازي از اداره امور مالي رفاهي و پشتيباني سازمان ، آقاي محمد علي مفيدي از حوزه منابع انساني انساني سازمان ، آقاي رحيم عبدي نژاد عمران از معاونت شهرسازي و معماري  به پاس خدمات و اهتمام صورت گرفته در طول خدمت در شهرداري تهران و سازمان بازرسي تقدير و قدرداني بعمل آمد.

 print
rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.