10/19/2018 - جمعه 27 مهر 1397
10/19/2018 - جمعه 27 مهر 1397

دعوت نامه ها و اطلاعیه ها

بیست و پنجمین همایش مدیران بازرسی شهرداریها در کلان شهر کرج برگزار شد.
ایجاد شده توسط : admin1 در 30/08/2016 03:06:44 ب.ظ


بيست و پنجمين همايش مديران بازرسي شهرداري کلان شهرهاي کشور برگزار شد


بيست و پنجمين همايش مديران بازرسي شهرداري کلان شهرهاي کشور سوم و چهارم شهريورماه سال جاري با هدف هم انديشي و انتقال تجربيات حوزه بازرسي و نظارت به ميزباني کلانشهر کرج و با حضور رييس شوراي اسلامي شهر کرج ، دادستان و جمعي از مديران شهرداري کرج و همچنين جانشين سازمان بازرسي و جمعي از مديران سازمان بازرسي شهرداري تهران برگزار شد.


به گزارش روابط عمومي سازمان بازرسي؛ در ابتداي اين همايش پس از خیر مقدم و خوش آمد گویی احمدی مدیر کل بازرسی شهرداری کرج به شرکت کنندگان در همایش ، دادگو رييس شوراي اسلامي شهر کرج به ويژه گي هاي يک بازرسي موفق اشاره نمود و گفت : صداقت در گفتار ، تخصص ، اطلاع کامل از قواتين و مقررات ، دلسوزي ، نگاه دقيق و ظريف به فرآيند ها نمونه هايي از خصوصيات يک بازرس موفق است و بازرسي عاملي مهم و ضروري در کنار امور اجرايي و مديريت شهري قلمداد مي شود.
وي اظهار اميدواري کرد اين نشست ها بتواند توان بازرسي کلانشهرها را به واسطه انتقال تجربيات موفق افزايش دهد و عاملي مهم در جهت ارتقاء خدمات مديريت شهري گردد.

بر اساس اين گزارش حسين رحمت جانشين سازمان بازرسي در اين همايش ضمن خير مقدم به مدعوين و تشکر از ميزباني بازرسي شهرداري کرج، با بيان اينکه خروجي اين همايش و آنچه که تبديل به آيين نامه مي شود، در واقع همان مطالبي است که در خود اين جلسات مطرح شده و برگرفته از نقطه نظرات جمع مي باشد گفت: از اولين نشست مشترک بازرسي شهرداري کلانشهرها در سال 1380 تا امروز که بيست و پنجمين همايش را برگزار مي نمائيم شاهد مصوبات و نتايج خوب و کاربردي در اين حوزه هستيم و هيچگاه دبيرخانه بازرسي شهرداري کلانشهرها از يک زاويه به موضوعات نگاه نکرده بلکه الگوها و منفعت عمومي کلانشهرها را دنبال مي نمايد.

رحمت افزود: از آنجايي که شهرهاي مختلف داراي تفاوت هايي در نوع نگرش، سابقه، تاريخ، بودجه، مديريت و غيره مي باشند، همه ما به اين نتيجه رسيده ايم که بايد يک الگوي جديدي را ارائه دهيم. قرار نيست همه ما تجربه يک شهر ديگر را بپيماييم و همان هزينه را انجام دهيم. به عنوان مثال الگويي که در مشهد به عنوان يکي از بزرگ ترين کلان شهرها ارائه مي شود ممکن است با الگويي که در تهران اجرا مي شود متفاوت باشد؛ لذا خروجي اين جلسات براي اين است تا با استفاده از تجربيات، الگويي را مشخص کنيم که با توجه به عقل جمعي ارائه شده و از همه قابل قبول تر است .

جانشين سازمان بازرسي سامانه هاي 137 و 1888 سازمان بازرسي شهرداري تهران را نمونه اي از تجربيات موفق شهرداري کلانشهر تهران دانست و خاطرنشان کرد: امروز ما شاهد انتقال اين تجربه به ديگر شهرداري هاي کشور هستيم و راه اندازي سامانه هاي 137 و 1888 در شهرهاي بزرگ و حتي شهرهاي کوچک اتفاقي خجسته در جهت ارتقاء سطح رضايت شهروندان از مديريت شهري بوده است.

با حذف چک از فرآيند مالي يک ضريبي از سلامت اداري در شهرداري تهران ايجاد شده است
رحمت در ادامه عنوان کرد: ما بايد اين توهّم را از خود دور کنيم که با يک اصلاح ميتوان تمام مشکلات را از بين برد، بلکه هر کاري بُرد و زاويه خود را دارد. اگر ما در شهر تهران توانسته ايم چک را از فرآيند مالي حذف کنيم، اين بدان معني نيست که بگوييم فساد را از کل شهرداري از بين برده ايم، ولي مي توانيم ادعا کنيم يک ضريبي از سلامت اداري را ايجاد کرده ايم.

ايشان در ادامه اين جلسه ذکر چندين نکته را مهم و حائز اهميت دانسته و تصريح کرد: اولين مسئله اي که بايد به آن توجه شود صداقت و اخلاق حرفه اي است که باعث مي شود مردم کارها و فعاليت ها را بهتر درک کنند. اينکه تصّور کنيم کار و يا رابطه اي پنهاني باشد اصلاً کار عاقلانه اي نيست. ما در يک دنياي شيشه اي زندگي مي کنيم و بحث صداقت و اخلاق حرفه اي ما را بر اين مي دارد تا به اين يقين برسيم که زير ذره بين مردم و مجموعه هستيم. وقتي يک بازرس با صداقت با مردم برخورد مي کند، حتي اگر مجبور به انجام کار تلخي باشد، آنها با آرامش آن موضوع را از وي مي پذيرند.

وي توجه به امر آموزش را يکي ديگر از موارد مهم دانست و گفت: آموزش نبايد صرفاً به يک فرآيند جهت دريافت پست و گروه تبديل شود، بلکه بايد به صورت اغنايي بوده و در بهره وري و کارآمدي پرسنل نقش مؤثري را ايفا نمايد. همچنين هريک از ما لازم است تا در کار خود يک استاندارد را ايجاد کرده و با آموزش، آگاهي و کسب تجربه اين استاندارد را ارتقاء دهيم.
وي همچنين به تفاوت ميان اقتدار و قلدري اشاره و تصريح کرد: اگر مرز ميان اين دو تشخيص داده نشود صدمه مي خوريم. بازرسي بايد حتماً در مجموعه داراي اقتدار باشد ولي نبايد قلدري کند. اقتدار جزو ضروريات بازرسي است ولي قلدري سمّ است و اين دانش و اطلاعات است که براي ما اقتدار مي آورد.

رحمت حراست و بازرسي را دو مقوله جدا از هم دانست و گفت: حراست با فرد سروکار دارد و بازرس با عملکرد. حراست صلاحيت افراد را مد نظر دارد ولي در بازرسي افراد از روي عملکردشان مورد سنجش و ارزيابي قرار مي گيرند.
ايشان با اشاره به نزديک شدن پايان دوران مديريت شهري و تعدد جابجايي و چرخش نيروها در شهرداري خاطر نشان کرد: تلاش ما بر اين است تا با تدوين قوانين و مقررات و استاندارد سازي فعاليت ها، بتوانيم ضريب دخالت ديدگاه مديران را کم کنيم و وقتي مديري در يک پست قرار مي گيرد، نقاط ضعف، قوت و زاويه ديد او کمترين دگرگوني و تغيير را در آن مجموعه ايجاد کند و اگر اين مهم تحقق يابد، مي توان گفت ما داريم به سمت توسعه يافتگي پيش مي رويم. چرا که در کشورهاي توسعه يافته با توجه به آنکه کارها سيستمي مي باشد، نقش و تعويض مديران کمترين صدمه را به سيستم يا مجموعه وارد مي کند.

جانشين سازمان بازرسي درپايان تاکيد کرد: در سال آخر مديريت خود، دِين ما به مردم در همه شهرها اين است تا به بدنه شهرداري کمک کنيم پروژه هاي نيمه تمام را به اتمام رسانده تا بودجه و بار هزينه اي ايجاد و افتتاح پروژه هاي جديد به شهرداران و مديريت شهري بعدي ارجاع داده نشود.

آيين نامه جامع بازرسي شهرداري کلانشهرها ظرف يک ماه آينده ابلاغ خواهد شد
عليرضا خورسندي سرپرست دبيرخانه بازرسي کلانشهرهاي کشور نيز در اين همايش گفت: نياز امروز ما يکدست و يکسان سازي جايگاه بازرسي در شهرداري به لحاظ ويژگي هاي بومي و مشخصات کلانشهر هاست و اين گونه نشست ها با توجه به رويکرد و توان علمي و عملياتي عاملي در جهت تحقق اين مهم خواهد بود.
وي افزود: به دليل وجود ويژگي هاي مشترک بازرسي کلانشهرهاي کشور از حيث قوانين و آيين نامه ها در حوزه مأموريت هاي مديريت شهري همچون مالي و اقتصاد شهري، خدمات شهري، فني عمراني و غيره، تهيه پيش نويس آيين نامه جامع بازرسي شهرداري کلانشهرها در دستور کار اين دبيرخانه قرار گرفته و مقرر شد تا ظرف يک ماه آينده پس از دريافت نظرات کارشناسان، مديران و اعضاء دبيرخانه بازرسي کلانشهرها، شاهد نهايي سازي و ابلاغ اين آيين نامه کاربردي باشيم.

خورسندي ادامه داد: راه اندازي پرتال الکترونيکي بازرسي کلانشهرها به همت مديران و رابطان خبري از اتفاقات خوبي است که اميدواريم با غني سازي محتواي پرتال از حيث اخبار اقدامات و گزارش عملکرد بازرسي کلانشهرها، انتقال تجربيات از طريق بستر الکترونيکي صورت گيرد.
وي در پايان سخنان خود افزود: دبيرخانه علاوه بر برنامه هاي حضوري ، در ارتقاء ابزار سخت افزاري و نرم افزاري نسبت به تعامل بازرسي کلانشهرها در بستر مجازي مانند ويدئو کنفرانس هاي آموزشي و غيره تلاش خواهد نمود تا از اين طريق ارتباط في ما بين به طور مستمر صورت گيرد.

گفتني است بيست و پنجمين همايش بازرسي شهرداري کلانشهرهاي کشور با حضور مديران بازرسي و نظارت شهرداري شهرهاي اروميه، اصفهان، اراک، اهواز، تبريز، رشت، زاهدان، شيراز، قم، اصفهان، کرمان، کرمانشاه، تهران و همدان برگزار شد و شرکت کنندگان در اين همايش ، با ارائه گزارش کاري از اقدامات و برنامه هاي صورت گرفته به تبادل نظر و گفتگو پرداختند.

شايان ذکر است ، عليرضا خورسندي معاون سازمان بازرسي در حوزه شهرسازي ومعماري ، جباري معاون سازمان بازرسي در حوزه توسعه منابع انساني ، کمالي نژاد معاون سازمان بازرسي در امور مالي واقتصاد شهري ، وجداني مدير روابط عمومي سازمان بازرسي و خانم عسگري کارشناس ارشد دبيرخانه بازرسي کلانشهرها در اين همايش حضور داشتند.print
rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.