10/19/2018 - جمعه 27 مهر 1397
10/19/2018 - جمعه 27 مهر 1397

دعوت نامه ها و اطلاعیه ها

همایش بیست و ششم مدیران بازرسی در زاهدان با هدف به تصویب رسیدن آیین نامه جامع نظام بازرسی شهرداری کلان شهرها برگزار شد.
ایجاد شده توسط : admin1 در 30/01/2017 09:43:16 ق.ظ


آيين‏ نامه جامع نظام بازرسي شهرداري کلان‏شهرها، با عنوان «سند زاهدان»، به همت مديران و  کارشناسان بازرسي، در بيست و ششمين همايش مديران بازرسي شهرداري کلانشهرهاي کشور به تصويب نهايي رسيد.  

 
به گزارش روابط عمومي سازمان بازرسي؛ در اين همايش که پنجم و ششم بهمن‏ ماه سال جاري با هدف هم انديشي و بررسي و تصويب نهايي نظام نامه جامع بازرسي شهرداري،  به ميزباني کلان‏شهر زاهدان و با حضور شهردار و نايب رييس شوراي اسلامي شهر زاهدان ، مديران و کارشناسان بازرسي شهرداري کلان‏شهرها برگزار شد، دکتر نادر نوروزي، جانشين سازمان بازرسي شهرداري تهران و دبير همايش، ضمن خيرمقدم به مدعوين و تشکر از ميزباني بازرسي شهرداري زاهدان، با بيان اينکه پيشبرد توسعه در کشور، مستلزم توسعه در شهرداري‏ه است، اظهار داشت: شهرداري‎ها به جهت کثرت وظايفي که دارند و سطح تماس گسترده ‏اي که با شهروندان برقرار مي‏کنند، نيازمند يک سيستم کنترل و سازوکار نظارتي قوي هستند. اگر ما بخواهيم در يک محيط سالم اداري، در جهت خدمت به شهروندان، به اهداف توسعه دست پيدا کنيم، بايد نظارت قوي داشته باشيم.

آيين‏نامه جامع مصوب، ما را به ادبيات واحد و وحدت عمل خواهد رساند

 وي اضافه کرد: دبيرخانه کلان‏شهرهاي کشور، با هدف رسيدن به ملاک عمل واحد و وحدت عمل، تأسيس شده و در حوزه‏ هاي مختلف از جمله حوزه بازرسي فعاليت مي‏کند. آنچه ما در اين همايش در دستور کار قرار داديم، تدوين نظام‏ نامه و آيين‏ نامه‏ اي است که ما را قادر سازد، در بازرسي شهرداري کلان‏شهرها، به ادبيات واحد و وحدت عمل برسيم. ما مي‏توانيم در برابر آسيب‏ ها، تهديدها، نقاط ضعف، نقاط  قوت و فرصت‏ هايي که در شهرها وجود دارد، تبادل دانش و اطلاعات داشته باشيم.

 دکتر نوروزي گفت: بازرسي در شهرداري ‏ها، عمده‏ ترين نقش را در تصميم‏ سازي براي مديران ارشد شهري دارند. اگر ما بتوانيم در آيين‏ نامه بازرسي، به روش واحدي دست پيدا کنيم، اين امر حتماً  تقويت‏ کننده نقش تصميم‏ سازي بازرسي، در مديريت شهري کلا‏ن‏شهرها خواهد بود.

  آيين‏نامه جامع مصوب بازرسي، در اجلاس شهرداران کلانشهرها مطرح مي‏شود

 بر اساس اين گزارش، قادر باستاني، سرپرست دبيرخانه بازرسي کلان‏شهرهاي کشور گفت:  در اين همايش، خوشبختانه با همکاري صميمانه و نزديک مديران و کارشناسان بازرسي کلان‏شهرها حاضر در زاهدان، و همچنين مديريت قوي و مسلط جانشين محترم سازمان، آيين‏ نامه نظام جامع بازرسي، بند به بند بررسي شد و در نهايت پس از يک کار مستمر و فشرده، به تصويب رسيد. متن اوليه اين آيين‏ نامه، با همت کارشناسان بازرسي شهرداري تهران، شهرداري مشهد، شهرداري اصفهان، شهرداري اهواز و شهرداري کرج آماده و توسط آقاي علي اسدي مدير حقوقي سازمان و آقاي حبيبي، رييس پژوهش سامانه 1888 جمع‏بندي و پيشنهاد شده بود.

وي افزود: قرار است متن نهايي و مصوب آيين ‏نامه نظام جامع بازرسي، به دبيرخانه کلان‏شهرهاي کشور ارسال شود تا در دستور کار اجلاس آتي شهرداران کلان‏شهرها قرار گيرد و پس از تصويب در آن اجلاس، به شوراي اسلامي کلان‏شهرها ارائه شود تا در هر کلان‏شهر به صورت جداگانه به تصويب برسد و مبناي عمل واحدهاي بازرسي شهرداري ‏ها باشد.

 باستاني، از زحمات بي‏ دريغ و برنامه ريزي شايسته مديريت بازرسي شهرداري زاهدان تشکر و قدرداني کرد و ابراز اميدواري نمود، در همايش بعدي که در شهر کرمانشاه برگزار خواهد شد، شاهد ابلاغ نهايي آيين‏ نامه جامع بازرسي به شهرداري کلان‏شهرهاي کشور باشيم.

  بازرسي‏ها، پشتوانه‏اي براي شهروندان، براي جلب اعتماد آنان به شهرداري‏ها باشند

 بنابراين گزارش محمد خاشي، شهردار زاهدان، در ابتداي اين همايش درباره نقش بازرسي در شهرداري کلان‏شهرها گفت: مديران بازرسي در شهرداري‏ ها، مي‏ توانند امکاني را ايجاد کنند که با برنامه‏ ريزي و عملکرد مناسب، پشتوانه‏ اي براي شهروندان باشند و اعتماد آنان را به شهرداري جلب کنند.

 وي با بيان اينکه اگر مديران بازرسي به مقررات و قوانين مرتبط مسلط باشند و تخصص‏ هاي لازمه را کسب کنند، مي‏ توانند جلوي بسياري از انحرافات و اشکالات را قبل از نهادهاي نظارتي بيرون از مجموعه، بگيرند، خاطرنشان کرد: اعتقاد ما بر اين است که هر چه کارها در بازرسي تخصصي‏ تر باشد و قبل از هرگونه آسيب، موارد مربوطه شناسايي و پيشگيري شود، قطعاً آسيب کمتر خواهد بود و البته هر چه بازرسي در شهرداري‏ ها تقويت شوند، اعتماد مردم به شهرداري‏ ها بيشتر خواهد شد.

  شهردار زاهدان ابراز اميدواري کرد، برپايي اين همايش‏ها، در ساماندهي امور در قالب آيين‏ نامه ‏ها و نظاير آن بروز پيدا کند و گامي به جلو در زمينه تقويت بازرسي در شهرداري ‏ها باشد.

 در ادامه همايش مديران بازرسي کلان‏شهرهاي کشور، عطاالله شه‏ بخش، نايب رييس شوراي اسلامي شهر زاهدان، درباره اهميت و جايگاه بازرسي در شهرداري‏ ها و ضرورت توجه به رسيدگي دقيق به تخلفات و جرايم، به بيان مطالبي پرداخت و با مهم شمردن تدوين آيين‏ نامه جامع براي بازرسي کلان‏شهرها، تصريح کرد: اميد است برکات اين آيين ‏نامه جامع، براي خدمت مطلوب‏ تر به مردم عزيز در کليه کلان‏شهرها حاصل شود و ما بتوانيم، ان شاالله شاهد ايفاي نقش جدي‏ تر و بهتر بازرسي ‏ها، در بحث مقابله با فساد اداري و خدمت به مردم، به واسطه نقش شهرداري‏ ها در جلب رضايت عمومي باشيم.

 وي نقش تدوين آيين‏ نامه نظام جامع براي بازرسي شهرداري ‏ها را مهم ارزيابي کرد و گفت: اين آيين ‏نامه، بايد در خصوص ايجاد استراتژي پيشگيرانه، توجه به شايسته‏ سالاري، تمرکز زدايي، فرهنگ‏ سازي در مقابله با فساد اداري و توجه به نقش آموزش در ارتقاي سلامت اداري، راه گشا باشد.

  گفتني است اين سند، پيش از اين در طول سال‏ جاري، در همايش کرج، نشست تخصصي در تهران و نشست کارشناسان در مشهد، با دقت بررسي و آماده تصويب نهايي شده بود.

 

 

 

 

 

 

print
rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.